главная написать нам редакция сайта  
    support@ukrfood.com.ua   
ПРЕСС-ЦЕНТР

Пресс-центр
Агентство промышленных новостей
2014-08-16Цінова політика на ринку соняшника: врожай - 2014

«На сьогодні бракує процедури узгодження цін між самими товаровиробниками. Тому варто зрозуміти, що цінової політики не буде до тих пір, поки господарники не навчаться домовлятися між собою щодо встановлення ціни на економічно обгрунованому рівні», - зазначає голова АСУ Геннадій Новіков.

На поточному тижні стартували ціни на соняшник нового врожаю -2014. Закупівельні ціни відразу ж «відскочили» донизу на 400-500 грн і склали 3800 -4000 грн/тонну на умовах поставки EXW-елеватор та 4000-4200 грн/тонну на умовах поставки СРТ-завод (табл. 1). Стрімко девальвуюча гривня, знизила пропоновані ціни в доларовому еквіваленті до безприцидентно низького рівня за останні роки. Так, в перерахунку за офіційним курсом гривні до іноземних валют ціна на соняшник склала 297 $/тонну на умовах поставки EXW-елеватор ( у 2013 р. на аналогічну дату 344 $/тонну), 313 $/тонну на умовах поставки СРТ-завод (у 2013 р. на аналогічну дату 372 $/тонну). І це за офіційним, а не готівковим курсом валют (За даними НБУ, офіційний курс гривні до американського долара 06.08.2014 – 12,35; 13.08.2014 – 13,11. www.bank.gov.ua).


Зрозуміло, що зниження цін на соняшник – це світова тенденція, адже ціни на олію соняшникову на світовому ринку також значно знизилися, а це в свою чергу має свій вплив на ціни сировини, в тому числі і в Україні.

Однак, в Аграрному Союзі України вважають, що в Україні знову відбулося надмірне зниження закупівельної ціни. Підтвердженням цьому може слугувати показник співідношення рівня світових цін на соняшникову олію в портах Роттердаму (Північна Європа) до рівня закупівельних цін на насіння соняшнику в Україні (умови поставки СРТ-завод). Цей показник підвищився до 2,7 одиниць, станом на 13.08.2014 р. (рис. 1.) проти 2,3 у середньому в 2014 р. На аналогічну дату минулого року, він складав 2,5 одиниць.

Слід зазначити, що найсприятливіший для сільськогосподарських товаровиробників рівень цін на соняшник був зафіксований у першій половині 2013 р., коли співвідношенння між цінами на соняшникову олію в портах Роттердаму (Північна Європа) та закупівельними цінам на насіння соняшнику в Україні коливалося в межах 2,0-2,1 одиниць.


Слід також врахувати, що прогнози відомих аналітичних агенств та МСГ США (USDA) в своїх серпневих звітах зменшили прогнози світового виробництва соняшнику за рахунок, насамперед, Росії. Аналітичне агенство Informa Economics в останньому прогнозі, окрім Росії, знизило виробництво соняшнику ще і в країнах ЄС і прогнозує менші показники світового виробництва соняшнику, порівняно з минулим роком.

На думку експертів АСУ, рівень цін на соняшник в Україні знаходиться у стані формування. Традиційно, на початку сезону переробні компанії намагаються максимально занизити ціну, спекулюючи на прогнозах високого врожаю олійної. В поточому році додає нестабільності ще й значне коливання курсу валют та невизначеність з його рівнем в подальшому. Всі ці ризики переробні підприємства намагаються закласти у закупівельну ціну.

Однак, наші оцінки свідчать що, виходячи зі співідношення рівня світових цін на соняшникову олію та рівня закупівельних цін на насіння соняшнику в Україні, начасі рівень цін на новий врожай соняшнику є необгрунтовано низьким. При коеф. 2,3 (рівень який склався у І півріччі 2014 р.) і ціні 850 $/тонну (FOB, Північна Європа) ціна в Україні на насіння соняшнику нового врожаю мала би складати біля 370 $/тонну на умовах поставки СРТ-завод, а не 313 $/тонну, як це має місце сьогодні.

Любов Панкратова,

начальник функціонування

аграрних ринків АСУ

ГДЕ МЫ?...
началопресс-центрстатья ID1930
 
Контакты АПН: E-mail: support@ukrfood.com.ua, SKYPE: apn_support
©1999-2020 Агентство Промышленных Новостей АПН